Náhlá zastává oběhu může potkat každého z nás, jedná se o nenadálou akutní situaci a přímé ohrožení života. Dnes, díky existenci automatického externího defibrilátoru AED, který je určen pro laiky, stoupají šance na přežití při náhlé zástavě oběhu.
AED je přenosné zařízení k určené záchraně života. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) srdci. Ano, jsou to ty výboje, které vídáte v televizních seriálech z nemocničního prostředí. Velmi efektní a zásah zdravotníků končí vždy dobře. I při použití AED na ulici má pacient šanci na obnovení oběhu více než 75%. AED pomáhá obnovit normální srdeční rytmus, tím se zvyšuje šance na přežití pacienta. Přístroj je zcela automatický, po obsluze se požaduje pouze aby přístroj přinesl a nalepil na hrudník postiženého elektrody. Vše ostatní dělá přístroj sám, včetně hlasové navigace, jak postupovat.
Přístroj se umisťuje na veřejně přístupné místo s větší koncentrací lidí.
Přístroj lze umístit i ve venkovním prostředí, ve skříňkách opatřených číselným kódem, který sdělí Záchranná služba po zavolání na linku 155. Sofistikovanější skříňky samy volají na Záchrannou službu při otevření skříňky a tím aktivují záchranný systém.
Přístroj na úvodní fotografii jsem si fotila jen ze zájmu, aniž bych tušila, že tu skříňku za 15 minut budu muset otevřít. A ano, přístroj fungoval, při příjezdu záchranářů byl pacient už při vědomí.
Obec Horoměřice dosud nevlastní podobný přístroj a domnívám se, že umístění přístroje v obci zvýší bezpečnost občanů a návštěvníků obce.
Vhodné by bylo umístění na Požární zbrojnici, či poblíž nákupního centra.
Záchrana života