Zásady

OBSAH
Preambule
1. Základní pojmy
2. Obecné požadavky
3. Cíl
4. Základní principy realizace PR
5. Postup PR
6. Informování obyvatel o PR
7. Podávání návrhu občany
8. Zhodnocení obdržených návrhů
9. Veřejné hlasování
10. Výsledky hlasování
11. Realizaci vítězných návrhů
12. Vyhodnocení PR
13. Závěrečná ustanovení

PREAMBULE – TVOŘÍME NÁŠ MĚSTYS SPOLEČNĚ
Participativní rozpočtování je postup, jak se občané města mohou částečně zapojit do rozpočtového procesu a ovlivnit tak, na co bude vynaložena část veřejných financí. Obecně je možno popsat participativní rozpočet jako část peněz z rozpočtu města, o jejímž využití obyvatelé spolurozhodují se svými volenými zastupiteli. Občané pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo v obci vylepšit. Na závěr procesu proběhne hlasování veřejnosti, které rozhodne o realizaci vítězných projektů.

1. ZÁKLADNÍ POJMY
a) Participativní rozpočet (dále jako „PR“) je proces v rámci, kterého je občanům obce umožněno rozhodovat o části jejího rozpočtu.
b) Pravidla PR je dokument odsouhlaseným Zastupitelstvem městyse Štěchovice obsahující informace k jednotlivým ročníkům PR.
c) Občan obce je fyzická osoba, která má trvalý pobyt v městysi Štěchovice a dosáhla věku 18 let.
d) Navrhovatel je občan městyse Štěchovice
e) Projekt je investiční či neinvestiční, realizovaný na území městyse Štěchovice.
f) Komise pro PR je složená z členů Rady městyse Štěchovice a je poradním orgánem Zastupitelstva městyse. Komise pro PR zajišťuje organizaci PR, komunikaci s Navrhovateli projektů, konzultuje jejich návrhy a informovanost. Komise pro PR dále monitoruje a dohlíží na průběh realizace vítězného nebo vítězných projektů.

2. OBECNÉ POŽADAVKY
Projekt může podat každý občan, s trvalým pobytem v městysi Štěchovice, který dovršil 18 let.
Projekt musí mít lokální charakter, musí být realizován na pozemcích ve vlastnictví městyse Štěchovice a povede k veřejně prospěšnému účelu. Projekt se musí týkat úprav veřejného prostranství či majetku města a realizace projektu musí být v kompetenci městyse Štěchovice (viz: https://nahlizenidokn.cuzk.gov.cz/). Předmětem projektu nesmí být stavba ve smyslu stavebního zákona, na kterou je potřeba stavební povolení. Projekt musí být v souladu s Územně plánovací dokumentací platnou pro území městyse.
Odhadované náklady na realizaci projektu nesmí přesáhnout alokované prostředky, které jsou vyčleněny v rámci rozpočtu městyse Štěchovice na daný kalendářní rok, a to včetně DPH a všech nákladů souvisejících s realizací (např. náklady na zpracování projektové dokumentace, bude-li to povaha investice vyžadovat apod.). V průběhu realizace je tolerance celkové ceny projektu max. 10 % za předpokladu, že tato odchylka ceny nesouvisí s rozšířením původního projektu.
Podporovány nebudou kulturní akce a podobné aktivity, neboť tyto jsou součástí vyhlášených dotačních titulů pro spolkovou a kulturní činnost. PR není určen pro návrhy oprav komunikací.
Termín realizace je 12 měsíců od schválení vítězného projektu(ů) Zastupitelstvem městyse.
Na stejný projekt nemohou být poskytnuty finanční prostředky opakovaně. V případě, že přidělená finanční částka určena na PR nebude vyčerpána, bude převedena zpět do rozpočtu městyse Štěchovice.

3. CÍL
Cílem PR je realizovat konkrétní projekt a v budoucnu s participativním rozpočtováním pokračovat. PR umožní obyvatelům přímo rozhodnout, do čeho by v jejich městysi měly být investovány obecní peníze.

4. ZÁKLADNÍ PRINCIPY A REALIZACE PR
Pro úspěšnou realizaci PR je nutné respektovat tyto základní principy:
a) budování partnerství veřejného sektoru a občanské společnosti,
b) jasný proces a pravidla,
c) dostatečné zdroje, čas a znalosti,
d) vzájemné učení se a výměna informací,
e) koncepčnost, vedení procesu a zpětná vazba,
f) udržitelnost a adaptace procesu,
g) termíny pro realizaci jednotlivých aktivit.

5. POSTUP PR
a) zveřejnění výzvy k předkládání projektů veřejností, termíny pro daný rok zveřejní městys Štěchovice v harmonogramu,
b) podávání návrhů projektů občany,
c) posouzení, schvalování nebo zamítání projektů komisí,
d) představení projektů veřejnosti,
e) hlasování veřejnosti o projektech,
f) schválení projektu/ů Zastupitelstvem městyse,
g) realizace,
h) vyhodnocení proběhlého ročníku.

6. INFORMOVÁNÍ OBYVATEL O PR
Informování obyvatel probíhá průběžně po celý rok prostřednictvím sdělení Zastupitelstva městyse, zpravodaje, webových stránek městyse, FB, mobilními aplikacemi městyse a nástěnek. Kontaktní osobou (koordinátorem) pro konzultace je starostka městyse (viz: KONTAKT).

7. PODÁVÁNÍ NÁVRHŮ OBČANY
Projekt může podat každý občan, s trvalým pobytem v městysi Štěchovice, který dovršil 18 let. Každý občan může podat maximálně 1 návrh. Návrh se předkládá prostřednictvím online portálu Moje obec. Projekt musí být v souladu s pravidly PR.

Povinná formální struktura projektu:
a) jméno a příjmení navrhovatele, datum narození, adresa trvalého pobytu, kontaktní telefon a e-mail,
b) název projektu,
c) odůvodnění podání projektu – fotodokumentace a popis výchozího stavu, důvody pro předložení návrhu včetně specifikace místa,
d) popis navrhovaného řešení (cíl, jakého skupiny obyvatel se týká, komu je projekt primárně určen),
e) odhadované náklady na realizaci projektu podložené jednoduchým zmapováním trhu (např. cenová nabídka z internetu, nezávazná cenová nabídka firmy apod.).

Způsoby podání návrhu projektu:
a) podávání projektů bude probíhat prostřednictvím online portálu Moje obec (viz: PODAT PROJEKT),
b) v případě potřeby je každému navrhovateli k dispozici KOORDINÁTOR PR, který zajistí administraci podání projektu přes online portál.

Lhůta pro podání návrhů projektu:
Návrhy je možno podávat dle zveřejněného harmonogramu na webových stánkách městyse.

Vyhodnocení podaných návrhů projektů:
a) komise pro PR vyhodnotí, zda návrh splnil všechny formální požadavky,
b) komise pro PR posoudí realizovatelnost návrhu,
c) každý navrhovatel bude o vyhodnocení informován e-mailem,
d) v případě potřeby dopracovat návrh, bude navrhovatel projektu vyzván emailem, aby návrh ve lhůtě 14 dní doplnil; nebude-li projekt ve stanoveném termínu doplněn, bude bez dalšího vyřazen,
e) bude-li z posouzení zřejmé, že částku nelze dodržet, bude navrhovatel vyzván k upravení projektu ve lhůtě 14 dní; pokud projekt nebude upraven nebo nesplní limit 300 tisíc korun, bude bez dalšího hodnocení vyřazen,
f) projekty, které prošly posouzením do hlasování, městys zveřejní na webových stránkách městyse,
g) navrhovatel projektu bude mít možnost přestavit svůj návrh veřejnosti formou setkání a prezentace, které zorganizuje Úřad městyse před zahájením období, kdy bude možno hlasovat o projektech.

8. ZHODNOCENÍ OBDRŽENÝCH NÁVRHŮ
Po ukončení lhůty pro podávání projektů budou návrhy předány ke kontrole a zhodnocení komisi. Komise pro PR posoudí realizovatelnost návrhů, přičemž se zaměří na popis projektu a jím odpovídajícího návrhu rozpočtu.

Posuzováno bude zejména:
a) realizace v pravomoci městyse,
b) majetkové poměry vztahující se k místu záměru,
c) zdali realizaci nebrání jiné (strategické) záměry městyse,
d) zdali rozpočet přibližně odpovídá návrhu.

Komise pro PR posoudí a zařadí projekty do kategorií:
a) realizovatelné – realizaci nic nebrání; tj. splňuje podmínky a bude o projektu veřejně hlasováno,
b) k přímé realizaci – projekt souvisí s již schváleným záměrem obce, realizace proběhne z rozpočtu obce ve spolupráci s předkladatelem návrhu; tj. projekt bude realizován bez veřejného hlasování,
c) nerealizovatelné – projekt, který nesplňuje podmínky PR nebo není v souladu se strategickým plánem městyse.

9. VEŘEJNÉ HLASOVÁNÍ
O návrzích, které prošly vyhodnocením, bude veřejně hlasováno. Hlasovat mohou pouze obyvatelé s trvalým pobytem v městysi Štěchovice starší 18 let. Hlasování proběhne dle předem stanoveného harmonogramu.

Pravidla pro hlasování:
a) hlasování se zúčastní občané starší 18 a více let s trvalým pobytem v městysi,
b) každý občan má k dispozici až tři kladné hlasy; svými hlasy může podpořit jeden nebo více projektů,
c) hlasování bude probíhat online přes portál Moje obec (viz: HLASOVÁNÍ).
d) hlasující musí potvrdit svůj hlas v obdrženém potvrzovacím emailu, aby byl platný.

10. VÝSLEDKY HLASOVÁNÍ
Na základě výsledného pořadí budou rozděleny vyčleněné finanční prostředky potřebné na realizaci projektu, a to v pořadí od projektu, který získal nejvíce bodů, až do vyčerpání přidělené částky. V případě, že finanční prostředky nebudou dostačovat na realizaci následujícího projektu v pořadí, bude se realizovat projekt, který bude pokryt zbývající částkou. Výsledky hlasování budou zveřejněny na webu městyse do 15 pracovních dnů od ukončení hlasovacího období formou seznamu vítězných návrhů k realizaci s uvedením celkového počtu hlasů.

11. REALIZACE VÍTĚZNÝCH NÁVRHŮ
Realizaci vítězných projektů schvaluje Zastupitelstvo městyse Štěchovice. Realizaci vítězných projektů zajišťuje Úřad městyse ve spolupráci s navrhovatelem projektu do jednoho roku od schválení Zastupitelstvem městyse. Na realizaci projektu není právní nárok.

12. VYHODNOCENÍ PR
Hodnocení každého ročníku PR proběhne ve spolupráci s komisí pro PR a zohlední se jejich stanoviska a připomínky. Hodnocení procesu se zaměří především na zvolený postup hlasování veřejnosti, informační kampaň, kvalitu řízení procesu, realizaci projektu.

13. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Zásady participativního rozpočtu městyse Štěchovice byly schváleny Zastupitelstvem městyse Štěchovice na veřejném zasedání konaném dne 19.2.2025 a nabývají platnosti dnem jejich schválení.

 

Ve Štěchovicích dne 19. února 2025.

Kateřina Rožníčková v.r.
Starostka městyse Štěchovice